Connect with us

Haberler

Bitkilerin Profesörü: “Bir Gece Suda Bekletin! Boğaz Ağrısını Şıp Diye Kesiyor”

Yayınlayan

da

Ünlü Tıbbi Biyokimya Profesörü ve bitkilerin uzmanı son dönemlerde artan boğaz ağrısını geçirecek formülü söyledi. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Hatmi Çiçeğinin boğaz ağrıları birebir olduğunu belirtti.

Boğaz ağrısına, kuru öksürüğe birebir! Aktarlarda kilo kilo satılıyor

Ünlü Tıbbi Biyokimya Profesörü ve bitkilerin uzmanı olarak tanınan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, salgın nedeniyle birçok kişide görülen boğaz ağrısını geçirmek için nelerin iyi geldiği hakkında bilgiler verdi.

Boğaz ağrılarının soğuk algınlığı, grip veya diğer enfeksiyonlardan kaynaklanabilecek rahatsızlıklar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karabulut, doğal yöntemlerle rahatlama sağlamak isteyenler için bitkisel çözümlerin oldukça etkili olduğunu söyledi.

Boğaz ağrısına iyi gelen Hatmi çiçeğinin ılıman iklim bölgelerinde yaygın olarak yetişen bir bitki türü olduğunu dile getiren Karabulut, “Doğal olarak Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’nın nemli ve ılıman bölgelerinde bulunur. Ancak, hatmi çiçeği kültüre alınmış ve birçok farklı bölgede yetiştirilmektedir. Özellikle tarım alanlarında ve bahçelerde sıkça görülür” dedi.

“ESKİ ÇAĞLARDAN BERİ BİLİNEN BİR BİTKİ”

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, antik çağlardan beri insanların, boğaz ağrılarını ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için hatmi bitkisinden elde edilen özleri kullandığını belirterek, “Hatmi çiçeği, halk arasında özellikle tıbbi amaçlarla kullanılan ve eski çağlardan beri bilinen bir bitkidir” ifadelerine yer verdi.
Hatmi çiçeğinin kökünde, yutulduğunda boğazı kaplayan ve yağlayan, müsilaj adı verilen jelatin benzeri bir madde bulduğunu da aktaran Prof. Dr. Karabulut, “Araştırmacılar hatmi kökü içeren pastilleri hayvanlarda test etti ve bunların çok yüksek dozlarda bile etkili ve toksik olmadığını buldu. Ayrıca kuru öksürüğün hafifletilmesine de yardımcı olabilir” dedi.

Prof. Dr. Karabulut, ağrılı bir boğazı rahatlatmak için soğuk hatmi kökü infüzyonunun tarihini ise şöyle paylaştı. “Bir kavanozu soğuk suyla doldurun. Hatmi kökünü tülbentin içine koyun ve bir demet halinde bağlayın. Paketi tamamen suya batıncaya kadar suya indirin. Demetin bağlı ucunu kavanozun ağzına yerleştirin, kapağı kavanozun üzerine yerleştirin ve vidalayın. Gece boyunca veya en az 8 saat boyunca infüze edin, ardından paketi çıkarın. İstenilen miktarı bir bardağa dökün. İsteğe bağlı olarak tercih ettiğiniz bal veya bir tatlandırıcı ekleyin. Hazır olduğunda semptomları azaltmaya yardımcı olmak için gün boyunca yudumlar alın”Boğaz ağrısına, kuru öksürüğe birebir! Aktarlarda kilo kilo satılıyor - 1. Resim

“MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIN”

Güvenilir bir kaynaktan kaliteli kurutulmuş hatmi kökü seçmenin önemine de vurgu yapan Prof. Dr. Karabulut, bunun yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelen diğer bitkilerin ise Adaçayı, Zencefil, Kuşburnu ve Papatya olduğunu dile getirdi.

Adaçayı ve ekinezyanın kullanımı hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Karabulut, “Adaçayı yemek pişirmede popüler bir bitkidir ancak aynı zamanda çeşitli tıbbi kullanımları da vardır. Salvia officinalis olarak da adlandırılan adaçayının kökeni Akdeniz’dir. Artık insanlar bunu dünyanın her yerinde yetiştiriyor. Adaçayı birçok iltihaplı duruma yardımcı olabilir ve kontrollü çalışmalar boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ekinezya, insanların geleneksel tıpta kullandığı başka bir bitkidir. Bakterilerle savaşabilir, iltihabı azaltabilir ve solunum şartlarının tedavisine yardımcı olabilir.
Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, bitkisel tedavilerin bir alternatif olarak kullanılabileceğini ancak ciddi sağlık sorunlarında mutlaka bir sağlık uzmanına danışılması gerektiğini de vurguladı.

                                    Haberin yayınlandığı platformlar: 

 1. https://www.tgrthaber.com.tr/saglik/bogaz-agrisina-kuru-oksuruge-birebir-aktarlarda-kilo-kilo-2936126
 2. https://www.cnnturk.com/saglik/hatmi-cicegi-faydalari-nelerdir-neye-iyi-gelir-hatmi-cicegi-az-bilinen-faydalari
 3. https://www.internethaber.com/bogaz-agrisina-hatmi-cicegi-iyi-geliyor-2357435h.htm
 4. https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/bitkilerin-profesorunden-bogaz-agrisini-sip-diye-kesen-tarif-bu-bitkiyi-bir-gece-suda-bekletin-ve/2?utm_source=haberindevami&utm_medium=haberindevami&utm_campaign=haberindevami
 5. https://www.yenisafak.com/foto-galeri/hayat/her-zerresi-ayri-sifa-dogal-agri-kesici-olarak-biliniyor-hatmi-cicegi-nedir-nelere-iyi-gelir-hatmi-cicegi-cayi-nasil-yapilir-faydalari-neler-4606777
 6. https://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/bogaz-agrisina-hatmi-cicegi-iyi-geliyor-63232805
 7. https://www.turkgun.com/bogaz-agrilari-icin-bire-bir-sifa-deposu
 8. https://m.yeniakit.com.tr/amp/haber/1834924/bitkilerin-profesoru-acikladi-bogaz-agrisini-bicak-gibi-kesiyor
 9. https://www.dtkibrishaber.com/baris-manco-yillar-once-bin-derde-deva-diyerek-onermisti-bogaz-agrilarini-aninda/

 

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Limonotu’nun Faydalarını Birebir Açıkladık

Yayınlayan

da

Tarafından

Okumaya Devam Et

Haberler

Neşe Berber ile Sağlık, Akademi ve Milli Yerli Üretim Konuları Hakkında Konuştuk

Yayınlayan

da

Tarafından

Okumaya Devam Et

Haberler

Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı Ankara’da Yapılacak

Yayınlayan

da

Tarafından

İHA- Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, dünya devletlerinin Ankara büyükelçilikleri iş birliğiyle Ankara’da “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” yapacak.

Sağlık Turizmi Konferansı hakkında bilgi veren Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” hakkında bilgi verdi. Karabulut, “SANKON ve Türk Hükümetinin destek ve katkılarıyla, dünya devletlerinin Ankara Büyükelçilikleri işbirliğiyle, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak Ankara’da Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı yapacağız. Afrika, Avrupa, Arap Yarımadası, Asya, Latin Amerika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya devletiyle sağlık turizmi konferansları yapmaya başladık. Sağlık turizmi alanındaki çalışmalarımıza bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Haberin yayınlandığı platformlar: 

 1. https://www.etikhaber.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

 2. https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak-72205534

 3. https://www.turkgun.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2023 Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut'un Resmi Web Sayfasıdır.