Connect with us

Haberler

Geven otunun faydaları saymakla bitmiyor!

Yayınlayan

da

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ‘Astragalus’ veya halk arasında bilinen adıyla geven otunun, vücudu serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan antioksidan bileşenler içerdiğini ve bunun da hücresel hasarı azaltmaya ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabildiğini söyledi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, halk arasında geven otu olarak bilinen Astragalus’un sağlığa faydalarını açıkladı.

Gevenin aslında tam bir bozkır bitkisi olduğunu belirten Karabulut, “Geven otu, baklagiller familyasından gelir. Yetiştiği bölgelere göre yapısal anlamda değişim gösteren geven otu, Çin’de yetiştiğinden Çin geveni olarak adlandırılır. Bitkisel tıpta alternatif olarak tercih edilmeye başlayan geven otu, koyu kahverengi renginde bir köke sahiptir” dedi. Geven otunun kullanımına dair ilk bulguların milat öncesi 1. yüzyıla dayanan bazı yazılı kaynaklar olduğunu hatırlatan Karabulut, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden, çeşitli enfeksiyonlarda kullanılan bu bitkinin sağlık alanında birçok faydasının bulunduğunu söyledi.

“Bilimsel kaynaklara göre Türkiye’de 415 tür bulunuyor”

Dünyada yaklaşık 3 bin tür geven otu türü bulunduğunu da dile getiren Prof. Dr. Karabulut, “Bilimsel kaynaklara göre Türkiye’de 415 tür bulunuyor. Tek bir köksapı ile toprağa bağlanan geven, yarım daire şeklinde büyüyor ve yarım dairenin üzeri dikenlerle kaplı. Kökleri çok uzun ve sağlam. Bol topraklı düzlüklerden, adeta kayası çıkmış yamaçlara kadar her yerde büyüyebiliyor” ifadelerine yer verdi.

Gevenin tıbbi amaçlarla da kullanıldığını aktaran Akbulut, “Kitre adı verilen madde gevenden elde edilmektedir. Boya sanayinden ilaç sanayine oldukça geniş bir alanda gevenden elde edilen maddeler kullanılabilmektedir. Şu anda Astragalus Membranaceus’tan 200’den fazla bileşen izole edilmiş ve tanımlanmıştır” dedi.

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Limonotu’nun Faydalarını Birebir Açıkladık

Yayınlayan

da

Tarafından

https://twitter.com/abkarabulut/status/1777016787449553255

Okumaya Devam Et

Haberler

Neşe Berber ile Sağlık, Akademi ve Milli Yerli Üretim Konuları Hakkında Konuştuk

Yayınlayan

da

Tarafından

Okumaya Devam Et

Haberler

Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı Ankara’da Yapılacak

Yayınlayan

da

Tarafından

İHA- Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, dünya devletlerinin Ankara büyükelçilikleri iş birliğiyle Ankara’da “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” yapacak.

Sağlık Turizmi Konferansı hakkında bilgi veren Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” hakkında bilgi verdi. Karabulut, “SANKON ve Türk Hükümetinin destek ve katkılarıyla, dünya devletlerinin Ankara Büyükelçilikleri işbirliğiyle, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak Ankara’da Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı yapacağız. Afrika, Avrupa, Arap Yarımadası, Asya, Latin Amerika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya devletiyle sağlık turizmi konferansları yapmaya başladık. Sağlık turizmi alanındaki çalışmalarımıza bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Haberin yayınlandığı platformlar: 

  1. https://www.etikhaber.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

  2. https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak-72205534

  3. https://www.turkgun.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2023 Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut'un Resmi Web Sayfasıdır.