Connect with us

Haberler

Profesörden öneri: Bu ot birçok derde deva

Yayınlayan

da

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, limon otu için, “Oğul otu olarak da bilinen Ballıbabagiller familyası bitkileri, Orta Avrupa ve özellikle Akdeniz bölgesinde yayılış gösteren bir, iki ve çok yıllık otsu bitkidir. Akdeniz ülkeleri ve Güney Alpler’de yayılış göstermekte, Türkiye’de de kıyı kesimlerde görülmektedir. Melissa otu (limon otu) türüne ait üç alt tür bulunmaktadır. Officinalis limon kokulu olup tedavi ve diğer amaçlarla kullanılmaktadır. Bitkinin Latince adı Melissa, ‘Arı yaprağı’ anlamına gelmektedir. Ayrıca ismin kökeni ‘Mel’in Latince karşılığı ‘Bal’dır ve bitki nektarca zengin olduğu için genellikle arıları beslemek için kullanılmıştır” dedi.

Orta Çağ modern biliminin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak bilinen El-Kanun Fi’t-Tıb adlı eserin yazarı İbn-i Sina’nın M. officinalis bitkisinin bütün balgam cinsi hastalıklar ve stres hastalıkların tedavisinde etkili olduğunu kaydettiğini hatırlatan Karabulut, “Beyindeki tıkanıklığı ve nefes darlığını giderdiği, kalbi ferahlattığı ve ağız kokusuna olumlu etki ettiğini de not edelim” dedi.

SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARINDA ETKİLİ

Yedinci yüzyılda Fas’taki kullanımının İspanya’ya tanıtılmasıyla hem kullanımı hem de kültüre alınmasının Avrupa’ya yayıldığını ifade eden Karabulut, limon otunun Fransız literatüründe ise ‘Hayat İksiri’ olarak anıldığına dikkat çekti. Limon otunun geleneksel tıpta birçok alanda kullanıldığını da dile getiren Karabulut, Türkiye’de halk arasında limon nanesi, limon otu, tatramba, temre otu olarak da bilinen Limon otunun yapraklarının solusyon şeklinde, yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilerinden dolayı kullanıldığını söyledi.

TÜRKİYE’DE KULLANIMI

Limon otunun Türkiye’de farklı bölgelerde farklı hastalıklara karşı kullanımının yaygın olduğunu da belirterek şunları söyledi:
“Sakarya yöresinde halk hekimliğinde, depresyon ve migren tedavisinde, Kırklareli yöresinde ise astım, kalp rahatsızlıkları, diyabet, bronşit ve kanser tedavisinde kullanılıyor. Balıkesir, İzmir, Denizli, Uşak ve Kütahya illerinde mide rahatsızlığı, kalp ve damar hastalıkları, astım, karaciğer rahatsızlıkları, psikolojik rahatsızlıklar, hafıza kaybı, uyku verici, sinir sistemini yatıştırıcı, zihin açıcı, kalbi takviye edici, kalp damarlarını açıcı, kanı temizleyici, şeker hastalığı, farenjit, ağrılara (baş, diş, kulak) ve kulak çınlamasına karşı kullanıldığı kayıtlıdır. Antalya ve İstanbul’da genel olarak kalp ve damar rahatsızlıklarında kullanılırken Çanakkale, Gaziantep ve Giresun’da kan şekerini düşürmek amacıyla kullanımı daha yaygındır” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Çanakkale’nin Ezine ilçesinde toprak üstü kısımlarından hazırlanan infüzyonun, sabahları aç karnına içilmek suretiyle kadınlarda yumurtalık hastalıkları tedavisinde kullanımına rastlandığını açıklayan profesör, sözlerine şöyle devam etti: “Halk arasında kalp ve damar rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla bitkinin toprak üstü kısımlarından hazırlanan solusyonun içine dilimlenmiş limon katıldıktan sonra kullanımı, bitkinin toprak üstü kısımları kurutulup toz edildikten sonra balla karıştırarak kullanımı veya limon otu yaprakları ve Naoloui bitkisin toprak üstü kısımları ile birlikte hazırlanan infüzyonun kullanımı gibi farklı uygulamalar bulunmaktadır. Limon otunun bilimsel performansı ve ruh halini iyileştirdiği, anksiyete ve buna bağlı uykusuzluk, Alzheimer, demans, düşük doz radyasyon maruziteyetine bağlı oksidatif stres, adet ağrıları gibi durumlarda kullanımının faydalı olduğu çeşitli deneysel klinik çalışmalarla da ortaya konulmuştur . Ayrıca çeşitli in vivo çalışmalarla da bitkinin antioksidan, analjezik ve anti-enflamatuvar aktivitelere sahip olduğu bu nedenle diyabetik nöropatinin tedavisinde kullanımının yaralı olabileceği bildirilmiştir. Bugün limon otunun ilaç, parfüm, kozmetik ve gıda sanayisinde dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır.”

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/roza/saglik/tek-bir-yudumla-enfeksiyonu-sokuyor-balgamdan-eser-biramiyor-profesorden-oneri-bu-ot-bircok-derde-deva

Okumaya Devam Et
Yorum Yapmak İçin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Limonotu’nun Faydalarını Birebir Açıkladık

Yayınlayan

da

Tarafından

https://twitter.com/abkarabulut/status/1777016787449553255

Okumaya Devam Et

Haberler

Neşe Berber ile Sağlık, Akademi ve Milli Yerli Üretim Konuları Hakkında Konuştuk

Yayınlayan

da

Tarafından

Okumaya Devam Et

Haberler

Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı Ankara’da Yapılacak

Yayınlayan

da

Tarafından

İHA- Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, dünya devletlerinin Ankara büyükelçilikleri iş birliğiyle Ankara’da “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” yapacak.

Sağlık Turizmi Konferansı hakkında bilgi veren Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, “Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı” hakkında bilgi verdi. Karabulut, “SANKON ve Türk Hükümetinin destek ve katkılarıyla, dünya devletlerinin Ankara Büyükelçilikleri işbirliğiyle, Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu olarak Ankara’da Uluslararası Sağlık Turizmi Konferansı yapacağız. Afrika, Avrupa, Arap Yarımadası, Asya, Latin Amerika ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya devletiyle sağlık turizmi konferansları yapmaya başladık. Sağlık turizmi alanındaki çalışmalarımıza bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

Haberin yayınlandığı platformlar: 

  1. https://www.etikhaber.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

  2. https://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak-72205534

  3. https://www.turkgun.com/uluslararasi-saglik-turizmi-konferansi-ankarada-yapilacak

Okumaya Devam Et

Trendler

Copyright © 2023 Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut'un Resmi Web Sayfasıdır.